شیوه نگارش مقاله

پژوهشگران فرهیخته تقاضامندیم مقاله خود را طبق دستورالعمل­های فرمت نگارش مقاله تنظیم و تدوین نمایید

عنوان مقاله حداکثر در دو خط (فونت: بی نازنین بولد، اندازه فونت: 14)

 

نگارنده اول1*، نگارنده دوم2، نگارنده سوم3 و ... (فونت: بی نازنین بولد، اندازه فونت: 12)

  • وابستگی و ایمیل نگارنده اول (فونت: بی نازنین، اندازه فونت: 11)
  • وابستگی و ایمیل نگارنده دوم (فونت: بی نازنین، اندازه فونت: 11)
  • وابستگی و ایمیل نگارنده سوم (فونت: بی نازنین، اندازه فونت: 11)

.....

نگارنده رابط یا مسئول با علامت ستاره (*) مشخص گردد تا آخرین اخبار داوری (پذیرش، عدم پذیرش و یا پذیرش به همراه اصلاحات) به واسطه رابط به سایر نگارندگان انتقال یابد.

 

چکیده

هر مقاله باید دارای یک چكيده باشد. بخش چکیده بایيد مختصری از موضوعات اصلی مقاله باشد، به طوری که چنانچه خواننده به متن اصلی مقاله دسترسی نداشته باشد، با خواندن چکیده کلیات و مفهوم مقاله را دریافت نماید. فونت این بخش بی نازنین با اندازه 11 می‌باشد.

نکته: صفحه نخست فرمت نگارش مقاله بایستی حاوی عنوان مقاله، نام نگارنده‌ها، وابستگی آن‌ها، چکیده و واژگان اصلي باشد. بخش مقدمه از صفحه­ی دوم آغاز گردد.

واژگان اصلي: همان طور که از نامش پیداست، واژگان مهم، اصلی و پرتکرار در مقاله در این قسمت درج می­گردد. حداکثر 6 کلمه به طوری که با ویرگول از هم جدا شده باشند، درج نمایید. فونت این بخش از نوع بی نازنین با اندازه 11 می­باشد.

 

مقدمه

تحقیق و پژوهش از اهمیت بالایی برخوردار است. یک محقق می­تواند آموخته­ های پیشین و یا دستاوردهای جدید خود را در قالب مقاله به منظور تبادل یافته­ های علمی با پژوهشگران، اساتید و دانشجویان به اشتراک بگذارد؛ از این رو می­توان قدمی بزرگ جهت پیشرفت علم در کشور برداشت. اهمیت نگارش مقاله عبارتند از:

1- پیشرفت علم و دانش بشر

2- اشتراک گذاری علم خود با دیگران

3- بروز شدن دانش­های قبلی و کسب دانش جدید

ساختار مقاله علمی (منظور بخش­های مقاله علمی می­باشد) شامل: عنوان، نام نگارنده (ها) و مشخصات آن، چکیده، واژگان اصلي، مقدمه، روش تحقیق، نتایج (یافته­ ها)، نتیجه­ گیری، قدردانی و منابع می­باشد.

کار اصلی مقدمه، فراهم نمودن زمینه جهت ورود به بحث اصلی پژوهش است. اغلب پژوهشگران پیشینه تحقیق را نیز در این بخش توسط استناد دادن می­ آورند.

کلیه بخش­ها از فونت بی نازنین با اندازه 12 بولد استفاده گردد. شایان ذکر است تمام بخش­ها (از مقدمه تا نتیجه­ گیری) به ترتیب شماره‌گذاری شود. همچنین متن هر بخش بايد هایلایت گردد (همانند بخش­ های این راهنما) و هر بخش در وسط درج شود.

کلیه حروف فارسی متن با فونت بی نازنین (11 معمولی) و کلیه حروف انگلیسی متن نیز از فونت Times New Roman با اندازه 10 استفاده شود. متن مقاله به صورت تک ستون و فواصل هر خطوط نیز (single 1/0) تهیه گردد.

 

 

ارسال مقاله‌ها به صورت کامل

پژوهشگران ابتدا بايد در سامانه ثبت نام ­نمایند و پس از ثبت نام، با وارد نمودن ایمیل و رمز عبور، می­توانند مقاله کامل خود را در پنل جهت داوری بارگذاری نمایند. قابل ذکر است مقاله‌هاي ارسالی که مطابق با ضوابط این راهنما تهیه نگردیده باشند، فصلنامه از پذیرش این گونه مقاله ها معذور است. ضمنا مقاله‌هاي ارسالی باید حاوی متن مقاله و کلیه بخش­ ها و اجزای آن باشد.

مقاله هاي ارسالی توسط داوران مورد ارزیابی واقع می­ گردد. اخبار داوری (پذیرش، عدم پذیرش و پذیرش به همراه اصلاحات) نیز به اطلاع نویسنده رابط خواهد رسید. هر چند آخرین وضعیت مقالات از طریق سایت فصلنامه (با ورود به پنل خود) قابل پیگیری است. در صورت پذیرش مقاله، مولفین جهت تکمیل ثبت نام می­باید هزینه­ های مربوطه را واریز نمایند تا ثبت نام به صورت نهایی شکل گیرد. در صورت اینکه مقاله پذیرش شد به همراه اصلاحات، مولفین باید اصلاحات مطرح شده توسط داوران را در نسخه نهایی و در مدت زمان مقرر اعمال کرده و نسخه نهایی مقاله را ارسال نمایند.

حداقل و حداکثر صفحات

محدودیتی در تعداد صفحه‌هاي مقاله وجود ندارد.

 

زیرنویس

در صورت اینکه نیاز به استفاده از زیرنویس است، از فونت بی نازنین با اندازه 10 بولد استفاده شود.

 

روابط

تمامی روابط به صورت چپ چین و با فونت Times New Roman و اندازه 10 نگاشته گردند. شماره هر رابطه به ترتیب و در داخل پرانتز سمت راست ذکر شود. به عنوان مثال به رابطه ذیل توجه شود.

(1)

 

نحوه وارد نمودن اشکال، نمودارها و جداول

شکل­ها و نمودارها

اشکال و نمودارها با یک خط فاصله از متن آورده شود. همچنین اشکال و نمودارها باید واضح و شفاف باشند. هر شکل و نموداری یک شماره ترتیبی مستقل باید داشته باشد که حتما باید در داخل متن به آن ارجاع گردیده شود. همچنین عنوان هر شکل و نمودار باید در زیر شکل و نمودار درج شود. فونت آن بی نازنین و اندازه آن 10 بولد باشد. برای نمونه لطفا به شکل و نمودار دنباله توجه فرمایید.

 

شکل1. شکل مود سوم فنر لول

شکل2. نمودار مقدار کربن دی اکسید جلوگیری شده از ورود به محیط زیست

 

جداول

جداول با یک خط فاصله از متن آورده شود. همچنین جداول بایستی واضح و شفاف باشند. هر جدول یک شماره ترتیبی مستقل باید داشته باشد که حتما باید در داخل متن به آن ارجاع گردیده باشد. همچنین عنوان هر جدول باید در بالای جدول درج شود. فونت آن بی نازنین و اندازه آن 10 بولد باشد. برای نمونه لطفا به جدول دنباله توجه فرمایید.

 

جدول1. مقدار تنش، کرنش و جابجایی با مش مربعی در سیلندر1

مقدار تنش با مش مربعی

در سیلندر1

3/987 e -01

مقدار کرنش با مش مربعی

در سیلندر1

5/590 e -12

مقدار جابجایی با مش مربعی

در سیلندر1

3/767 e -10

 

روش تحقیق

پژوهشگر در روش تحقیق از مراحل نوشتن مقاله، طرح تحقیقاتی، لوازم مورد نیاز و روش جمع آوری اطلاعات استفاده و در اختیار خواننده قرار می­ دهد.

 

 

نتایج (یافته­ ها)

در این قسمت پژوهشگر به کمک جداول، تصاویر و نمودارهای مختلف از پژوهش خود را در اختیار خواننده قرار می­ دهد.

 

نتیجه­ گیری

در این بخش نویسنده نتایج کلی حاصل از پژوهش را برای خواننده ارائه می­ نماید.

 

قدردانی

در صورتی که از افراد و یا سازمان­ها جهت نگارش مقاله کمک گرفته­ اید، می­توانید در این بخش از آن­ها قدردانی نمایید. قابل ذکر است این بخش قبل از ارائه فهرست منابع درج گردد.

 

منابع و مراجع

آخرین بخش مقاله، ذکر منابع می ­باشد. ترتیب منابع مطابق با ترتیب منابع درون متن می ­باشد. تقاضامند است از ارجاع منابعی که در متن ذکر نگردیده است استفاده ننمایید. ذکر منابع بایستی بر اساس شیوه نامه این فصلنامه که در ادامه تشریح می­گردد، باشد.

به این بخش شماره تعلق نمی­ گیرد. فونت منابع فارسی بی نازنین با اندازه 10 بولد و فونت منابع انگلیسی نیز Times New Roman با اندازه 10 بولد می­ باشد.

این فصلنامه استناد دهی به روش APA را پیشنهاد می­دهد. استناد به دو شیوه درون متنی و برون متنی انجام می ­گردد. جهت استناد درون متنی به یک مقاله به ترتیب نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار در داخل پرانتز ذکر گردد. همانند مثال ذیل:

چنانچه یک نویسنده باشد، (حسینی، 1399). چنانچه دو نویسنده باشد، (حسینی و محمودی، 1399). چنانچه از دو نویسنده بیشتر باشد، (حسینی و همکاران، 1399).

جهت استناد برون متنی به یک مقاله به ترتیب در بخش منابع مطابق مثال ذیل درج شود.

مقدم، متینه، طاهرزاده موسویان، سید فخرالدین (1398). بازاریابی اینترنتی و کسب درآمد در شبکه ­های اجتماعی. تهران: انتشارات عطران

حسینی علی آباد، سید محمدرضا، شیخ لاری، ولی الله، رشیدپور، محمدمعین (1399). بررسی تاثیر استفاده از انرژی­های تجدیدپذیر در کاهش آلودگی محیط زیست. نشریه مطالعات محیط زیست، منابع طبیعی و توسعه پایدار. سال چهارم (شماره یک)، 63-78.

حسینی علی آباد، سید محمدرضا، حسنی، رضا، کشاورز، مهدی، رشیدپور، محمدمعین، سرلک، حدیث (1399). بهره­برداری از انرژی خورشیدی در یک ساختمان مسکونی به منظور کاهش مصرف انرژی و آلایندگی زیست محیطی. اولین کنفرانس ملی بهینه­ سازی در انرژی­های تجدیدپذیر. دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول. دزفول.

شیرازی، اسرافیل (1398). آسیب شناسی مهارت بازیگری سینمای پس از انقلاب 57 در ایران. هفتمین کنفرانس بین المللی نقد و واکاوی مدیریت در هزاره سوم. موسسه علمی فرهنگی آپادانا با همکاری مراکز علمی دانشگاهی. اصفهان.

Rostami, B., Hosseini Aliabad, S. M., Rashidpour, M. M., Kafili, A. (2020). Algorithmic designing of the Intake Valve and Exhaust Valve based on empirical formula by Catia software on Thunder 90 vehicle. 5th national Conference on Mechanical and Aerospace Engineering.

Meehl, G, A., Stocher, T. F., Collins, W. D., Friedlingstein, P., Gaye, A. T., Gregory, J. M., … & Raper, S. C (2007). Global climate projections. Climate change. Vol 4 (2), pp. 201-215.

حسینی علی آباد، سید محمدرضا، جمیلی، عرفان، فراهانی علوی، میلاد، رشیدپور، محمدمعین (1398). بهینه ­سازی و تحلیل مانیفولد دود خودروی پژو 206 توسط نرم­ افزار انسیس فلوئنت. پنجمین کنفرانس بین المللی نوآوری و تحقیق در علوم مهندسی. آکادمی بین المللی علوم و مطالعات گرجستان. گرجستان، تفلیس.

 

تعهد نامه

جهت ادامه روند داوری مقاله ارسال گردیده توسط شما، الزامی است فرم تعهدنامه ذیل توسط نگارنده مسئول تکمیل گردد. قبل از ارسال مقاله نسبت به دریافت فرم تعهدنامه و تکمیل آن اقدام نمایید. بارگزاری فرم تعهد در هنگام ارسال مقاله ضروری و لازم می باشد.

دریافت فرم تعهدنامه